10 Soruda Botoks Hakkında Merak Ettiğiniz Her Şey

Sadece ünlüler değil, çevremizdeki bir sürü insan yaptırıyor. 10 soruda Botoks hakkında merak ettiğiniz her şeyi sizin için derledik. 

Botoks uygulamasi

Daha genç görünüm sağlayan, güvenilir ve basit bir işlem olan
Botoksu, yıllardır gerek medyadan gerekse çevremizdeki insanlardan sıkça duyuyoruz.


BOTOX YAPTIRANLAR - DENEYİMLERİ (33 Deneyim) 

BOTOX DOKTORLARI (716 Doktor) 

BOTOX VİDEOLARI (4 Video) 

BOTOX DOKTOR SORU&CEVAPLARI (16 Soru&Cevap) 


Peki, Botoks hakkında neler biliyoruz? 10 soruda Botoks ile kafa karışıklığından kurtulmanın zamanı!

1- Botoks Nedir?

Botoks nedir?

Botoks "Clostridium botulinum" isimli bakteriden elde edilen tıbbi bir protein. Kırışıklıkları gidermek amacıyla 10 yıldır güvenli ve başarılı bir şekilde kozmetikte kullanılıyor.

2- Botoks Nasıl Etki Eder?

Botoks öncesi sonrası alın görünümü
Botoks; sinirlerdeki geçişi bloke ederek, kas kasılmasını engelliyor ve cildin daha gergin görünmesini sağlıyor. Böylelikle de, düzgün ve kırışıksız bir cilt ortaya çıkıyor.

3- Botoks Vücudumuzun Hangi Bölgelerine Uygulanıyor?İşlem süresi oldukça kısa olan Botoks sayesinde, mimik kaslarının hareketine bağlı olarak ortaya çıkan; alın bölgesi, kaş arası, göz kenarı çizgilerinde başarılı sonuçlar elde ediliyor. Ayrıca, üst dudak ve boyun çizgileri de tedavi ediliyor. İşlem sonucu kırışıklıklar 10-15 dakikada azalıyor.
 

4- Botoks Kimlere Uygulanabilir?


Erkeklerde botoks etkili mi?

18-65 yaş arasında olan herkese uygulanabilen Botoks ile özellikle, kaş arası ve kaz ayakları kontrol altına alınabiliyor.

5- Ne zaman Etki Gösteriyor?

Botoksun etkisi ne kadar kalıcı?

Basit, hızlı ve etkili bir işlem olan Botoks, 3-7 gün içerisinde maksimum etkisini gösteriyor.


6- Botoksun Etkisi Ne Kadar Sürüyor?

Botoksun etkisi ne kadar sürüyor?

Botoksun etkisi yaklaşık 6 ay kadar sürüyor. Başlangıçtaki etkinin devam etmesini isteyen kişilere, yakın aralıkla tekrar işlem yapılabiliyor.
 

7- Botokstan Sonra Mimik Hareketleri Kaybolur Mu? 

Botoks mimikleri yok eder mi? 

Doğru uygulanan Botoks enjeksiyonu sonucu yüzdeki mimik ve hareketler kaybolmuyor. Kişi ağlayabiliyor, gülebiliyor, kızabiliyor.

8- Kronik Migren Tedavisinde Botoks Kullanılabilir Mi?

migren tedavisinde botoks kullanılır mı?


Ayda 15 yada daha fazla gün boyunca baş ağrısı çekenlerin yardımına Botoksla migren tedavisi koşuyor. Migreni sürekli tekrarlayan hastalar için ilaçlar çözüm olmadığında, uzmanlar Botoksu öneriyor.

9- Genital Botoks Nedir?

Genital botoks nedir?

Botoks enjeksiyonundan sadece estetik amaçla faydalanılmıyor. Vajinismus tedavisinin bir yöntemi olarak, vajen kaslarına tek seansta ve anestezi altında klinikte uygulanan Botoks enjeksiyonları bu kasları tamamıyla gevşetiyor.
Bunun sonucunda cinsel ilişki sırasında istemsiz kasılmalar olmuyor.

Hasta çok duyarlı yaklaştığı cinsel birleşme olgusunu, rutin ve ağrısız olarak da yasayabildiğini fark ediyor, hassasiyet kazanılmış bu konuda bir duyarsızlaşma kazanılıyor.

Yapılan çalışmalara göre; Botoksun etkisi geçtikten sonra da cinsel birleşme sırasında vajinismus tekrarlanmıyor.

Uygulama poliklinikte hafif bir sedasyon (uyutma) altında yapılıyor ve ameliyathane gerektirmiyor. İşlem 10 dakika sürüyor ve 1 saat sonra hastalar yürüyerek islerine veya evlerine gidebiliyor.
 

10- Yan Etkiler ve Riskler Nelerdir?

Botoksun yan etkileri var mı?

Uzmanlar uzun yıllardır kullanılan Botoks tedavisinde, hiçbir alerjik reaksiyon, şok veya ölüm olayı yaşanmadığını belirtiyor.

Ancak yanlış ellerde uygulanan Botoks sonrası çok nadir de olsa rastlanabilen yan etkilerle karşılaşıldığında mutlaka hekimi bilgilendirmek gerekiyor.

Uzman olmayan tarafından uygulanan işlemlerde; sarkık göz kapağı, görme sorunları, solunum güçlüğü, kaslarda zayıflık, mesane kontrolü kaybı ve konuşmada zorlanma gibi yan etkiler görülebiliyor.